Czy jesteś dumnym rodzicem czworonożnego przyjaciela? Dbanie o to, aby Twój pupil był zdrowy i dobrze odżywiony, jest ważną częścią opieki nad Twoim psim towarzyszem. Jednak przy tak wielu sprzecznych informacjach w sieci, może być trudno wiedzieć, co jest najlepsze, jeśli chodzi o żywienie Twojego pupila. Dlatego właśnie stworzyliśmy ten kompleksowy przewodnik po prawidłowym żywieniu psów. Znajdziesz tu wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zapewnić swojemu pupilowi właściwe odżywianie, w tym najlepszą karmę do karmienia psa, ile i jak często karmić psa, i wiele więcej. Więc zacznijmy i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o karmieniu swojego pupila!
Wprowadzenie
Jeśli chodzi o karmienie jakiegokolwiek zwierzęcia, prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku psów, biorąc pod uwagę ich unikalne potrzeby żywieniowe w porównaniu do ludzi i innych zwierząt. Chociaż psy są wszystkożerne i mogą przetrwać na prawie każdym rodzaju pożywienia, nie oznacza to, że mogą się rozwijać na każdej diecie. Właściwa dieta jest niezbędna dla dobrego zdrowia i prawidłowego wzrostu, rozwoju i utrzymania. Niestety, przy wszystkich sprzecznych informacjach na zewnątrz, może być trudno wiedzieć, co jest najlepsze, jeśli chodzi o żywienie Twojego pupila. Dlatego też stworzyliśmy ten kompleksowy przewodnik po prawidłowym żywieniu psów. Znajdziesz tu wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby upewnić się, że Twój zwierzak jest właściwie odżywiony, w tym najlepszą karmę do karmienia psa, ile i jak często karmić psa, i wiele więcej. Zacznijmy więc i dowiedzmy się wszystkiego, co musisz wiedzieć o żywieniu psa!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa
Wybierając dietę dla swojego psa, chcesz mieć pewność, że spełnia ona wszystkie jego potrzeby żywieniowe, jest bezpieczna i odpowiednio zbilansowana. Jest kilka kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze karmy dla psa. Po pierwsze, wybierz wysokiej jakości dietę wykonaną z prawdziwego mięsa lub ryby jako składnika numer jeden. Chcesz również upewnić się, że karma jest wolna od kukurydzy, soi i innych wypełniaczy, które nie są niezbędne w diecie psa. Unikaj sztucznych kolorów, aromatów i konserwantów i upewnij się, że dieta została wyprodukowana w USA lub Kanadzie. Następnie poszukaj karmy o określonym profilu odżywczym w zależności od etapu życia Twojego psa. Szczenięta – upewnij się, że dieta ma wysoką zawartość tłuszczu i białka oraz niską zawartość węglowodanów. Dorosłe psy – wybierz dietę, która ma zrównoważoną ilość białka i tłuszczu, wraz z równowagą witamin i minerałów. Psy seniorskie – wybierz dietę o niższej zawartości białka, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nerek.
Wymagania żywieniowe na różnych etapach życia
Etap szczenięcy – między 4 a 12 miesiącem, szczenięta wymagają więcej kalorii i białka niż inne etapy życia. Powinieneś wybrać dietę o wysokiej zawartości białka, około 26-33%, a także o niskiej zawartości włókna, aby zminimalizować wszelkie zaburzenia układu pokarmowego. Karm szczenięta 3 razy dziennie, co najmniej dwa razy więcej niż dorosły pies spożywa podczas jednego posiłku. Etap młodzieńczy – ten etap rozpoczyna się około 12 miesiąca życia, ale może trwać do 24 miesiąca życia psa. W tym czasie ciało psa rośnie i osiąga pełne rozmiary, więc potrzebuje on diety zawierającej wystarczającą ilość kalorii i składników odżywczych, aby wspierać jego wzrost. Podawaj dwa razy więcej niż dorosły człowiek spożywa podczas jednego posiłku. Etap dorosły – trwa do momentu, gdy Twój pies ma około 7-8 lat. W tym momencie Twój pies jest w pełni rozwinięty i osiągnął maksymalny rozmiar. Podczas tego etapu chcesz mieć pewność, że Twój pies otrzymuje odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych, aby zachować optymalne zdrowie. Podawaj raz tyle, ile dorosły człowiek spożywałby podczas jednego posiłku. Etap seniora – po 8 latach zdrowie Twojego psa zacznie się naturalnie pogarszać wraz z wiekiem, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia takich chorób jak dysplazja stawów biodrowych, cukrzyca i problemy ze stawami.
Jak dużo i jak często karmić psa
Te dwa elementy prawidłowego żywienia psa idą ze sobą w parze. Ilość jedzenia, które podajesz swojemu psu jest tak samo ważna jak rodzaj i jakość diety, którą go karmisz. Szczenięta – w zależności od ich wielkości i tempa wzrostu, szczenięta będą potrzebowały od 3-5 razy więcej niż dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Karm je 3 razy dziennie. Oto dobra zasada: karm szczeniaka ilością, która sprawi, że będzie wyglądał jak jabłko. Na przykład, jeśli masz 13-tygodniowego szczeniaka rasy labrador, podawaj mu taką ilość karmy, która sprawi, że będzie wyglądał jak 5-tygodniowy labrador. Psy dorastające (między 1 a 2 rokiem życia) – w zależności od wielkości i tempa wzrostu, psy dorastające będą potrzebowały 2-3 razy więcej niż dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Podawaj dwa razy więcej niż dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Psy dorosłe (powyżej 2 roku życia) – w zależności od ich wielkości i tempa wzrostu, psy dorosłe będą wymagały 2 razy więcej niż dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Podawaj raz tyle, ile dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Psy seniorskie (powyżej 7 roku życia) – w zależności od wielkości i tempa wzrostu, psy seniorskie będą wymagały 1-2 razy więcej niż dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku. Podawaj raz tyle, ile dorosły pies zjadłby podczas jednego posiłku.
Wskazówki dotyczące żywienia szczeniąt.
– Aby zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi i nadwadze szczeniaka, podawaj mu taką ilość karmy, która sprawi, że będzie wyglądał jak 5-tygodniowy Labrador. – Wybierz karmę dla szczeniąt, której składnikiem numer jeden jest prawdziwe mięso lub ryba. Unikaj karm, które mają wysoki procent zbóż lub kukurydzy. – Podawaj karmę dla szczeniąt, która ma zawartość tłuszczu co najmniej 22%. – Karm szczeniaka 3 razy dziennie w odstępach 2-3 godzinnych. To pomoże im rosnąć w rozsądnym tempie i uniknąć przekarmienia. – Upewnij się, że karmisz szczeniaka aż do skutku, nie przestawaj oferować jedzenia zanim nie będą pełne.
Wskazówki dotyczące karmienia dla dorosłych psów
– Karm swojego psa dietą wysokiej jakości, której składnikiem numer jeden jest prawdziwe mięso lub ryba. – Wybierz dietę, która ma zrównoważoną ilość białka i tłuszczu, wraz ze zrównoważoną ilością witamin i minerałów. – Dorosłe psy powinny być karmione raz dziennie o tej samej porze każdego dnia. – Podawaj ilość, która sprawi, że Twój pies będzie wyglądał jak jabłko. – Regularnie czyść miskę z wodą swojego psa i wymieniaj wodę co drugi dzień, aby zapobiec rozwojowi bakterii w wodzie.
Wskazówki dotyczące żywienia psów seniorów
– Starsze psy mają zazwyczaj większe szanse na rozwój stawów i problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca. – Starsze psy mogą być narażone na rozwój niezdrowego przyrostu masy ciała, jeśli jedzą zbyt dużo, więc możesz chcieć karmić je dietą o niższej kaloryczności. – Wybierz dietę, która została opracowana specjalnie dla psów seniorów i jest niższa w białko i kalorie. – Karm psy seniorów raz dziennie o tej samej porze każdego dnia. – Podawaj ilość, która sprawi, że Twój pies będzie wyglądał jak kręgiel. – Regularnie czyść miskę z wodą psa i wymieniaj wodę co drugi dzień.
Jedzenie dla ludzi i przysmaki dla psów
Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że każde jedzenie, które jest jadalne dla ludzi, jest również jadalne dla psów. Nie jest to prawdą i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. – Unikaj karmienia psa wysokokalorycznym jedzeniem dla ludzi, takim jak masło orzechowe, ser czy skórka od pizzy. – Psy nie tolerują laktozy, więc produkty mleczne takie jak ser czy jogurt nie są dla nich dobre. – Zawsze sprawdzaj składniki pokarmów dla ludzi, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla psów. – Świeże owoce i warzywa można bezpiecznie podawać psu, ale należy je podawać z umiarem. – Psy mogą jeść wiele ziaren, w tym ryż, płatki owsiane i chleb pełnoziarnisty. – Upewnij się, że czytasz składniki na pakowanych przysmakach, aby upewnić się, że są one bezpieczne dla psów.
Powszechne problemy zdrowotne związane z żywieniem u psów
– Otyłość – psy często mają nadwagę z powodu przekarmienia i braku ćwiczeń. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów ze stawami i cukrzycy. – Choroba przewodu pokarmowego – psy, które stosowały ubogą dietę lub dietę wysokobiałkową są narażone na rozwój choroby przewodu pokarmowego, która w niektórych przypadkach może być śmiertelna. – Niedobory żywieniowe – psom może brakować pewnych witamin i minerałów, jeśli ich dieta jest niedoborowa. Na przykład, szczenięta potrzebują większej ilości witaminy D dla prawidłowego wzrostu. – Problemy skórne – psy z niedoborami żywieniowymi są również narażone na większe ryzyko rozwoju problemów skórnych, w tym nadmiernego zrzucania włosów, zaczerwienienia i swędzenia